FİZYOTERAPİST

Yaralanma, hastalık, özür, hareket sistemi bozuklukları ve sağlıkla ilgili diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; hekimin tanısına göre, fizyoterapi ve rehabilitasyona yönelik ölçme ve değerlendirme yaparak bunların ışığında tedavi programını planlayan ve uygulayan kişidir.

  

 Ülkemizde geleceğin mesleklerinden fizyoterapistler  verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirmekteler fakat fizyoterapistlere gereken imkanlar verilmemektedir. CNBC 'ye göre gelecekte ihtiyaç duyulan meslekler arasında fizyoterapistlik vardır. Elbistan Şehir Hastanesinde fizyoterapist açığı vardır. Hastalara gereken imkan verilmemektedir. Bunun için Devlet tarafından fizyoterapistlere önem verilmemektedir. Elbistan Şehir Hastanesinde görev yaparken şunu fark ettim hastalar başka servisten Fizik Ünitesine gelirken geç kalabiliyorlar bu yüzden tedavi süresi kısa tutuluyor ve hastaya tam tedavi uygulanmıyor eğer fazladan fizyoterapist olsa sıkıntı ortadan kalkacak ayrıca Şehir Hastanesinde yatak sıkıntısı var. Çok talep olduğu için hastaları tedavi zamanını  gecike biliyor hatta 2-3 ay sonraya kalabiliyor bu durum hastalığı daha fazla ilerletiyor ve iyileşme süreci çok fazla uzuyor bu da bireyin psikolojisini etkiliyor.Bunun için gerekenlerin yapılmasını umut ediyorum.


  GÖREVLER

▪ Tedaviye yönelik özel egzersiz ve eğitim programları, fiziksel uygunluk eğitimi, ısı-ışık hidroterapi, elektroterapi, mekanik ve manuel tedaviler, masaj yaklaşımlarla, bağımsız hareketi kolaylaştırıcı düzenlemeler ve mesleki rehabilitasyon yaklaşımlarını uygulayarak sağlıklı, hasta ve özürlü kişilere fizyoterapi rehabilitasyon hizmeti verir.

▪ Felçli hastalar için özel tedavi tekniklerini kullanır,

▪ Sırt ve boyun kireçlenmeleri olanların önce vücutlarının rahatsız bölgelerini ısı veren aletlerle ısıtır, daha sonra çeşitli aletlerle veya elle uyarır, sertlikleri yumuşatır,

▪ Sürekli akım cihazları ile felçli hastaların sinirlerini gevşetir,

▪ Felçli hastaları, sıcak su havuzuna yatırarak ve aletlerle hastanın vücuduna su fışkırtarak özürlü bölgenin uyarılmasını sağlar,

▪ Vücudun hareket yetisi azalmış kısımlarını güçlendirici egzersizler planlar ve uygulanmasını denetler,

▪ İşlev yetersizliği giderilemeyen veya tümüyle yok olan organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların (protez veya ortezlerin) kullanımını hastaya öğretir.


KULLANILAN ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN

 

▪ Enfraruj, Ultrasyon,

▪ Traksiyon aleti,

▪ Baker, Elektrikli stimulasyon aleti,

▪ Tens, Kum torbaları, ağırlıklar,

▪ Parafin,

▪ Servikal traksiyon aleti,

▪ Vakum, Lumbal traksiyon aleti,

▪ Isı-ışık ajanları,

▪ Elektriksel modaliteler,

▪ Protez-ortez ve yardımcı araç-gereçler,

gibi aletleri kullanır.

    

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Fizyoterapist olmak isteyenlerin;

▪ Fen bilimlerine, özellikle biyoloji ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı,

▪ Bedence güçlü ve dayanıklı,

▪ Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,

▪ El ve parmak becerileri gelişmiş,

▪ Başkalarını anlayabilen ve onlara yardım etmekten hoşlanan,

▪ sabırlı, sevecen, dikkatli ve sorumluluk sahibi

kimseler olmaları gerekir.