ELBİSTAN'DA YAŞAM İÇİN DOĞAL GAZ

Doğal gaz  nedir? İnsanlar için önemi nedir?Yaşadığımız çevreye faydaları var mı? 

Bir petrol türevi olan doğal gaz: yanıcı, havadan hafif, renksiz ve kokusuz bir gazdır. Başta metan (CH4) ve etan (C2H6)olmak üzere çeşitli hidrokarbonlardan   oluşur. Yer altında, genellikle petrol ile birlikte veya gaz rezervuarlarında bulunur. Kaynağından çıkarıldığı haliyle herhangi bir işlemden geçirilmeksizin kullanılabilen doğal gaz, boru hatları ile veya sıvılaştırılarak tankerlerle taşınır.

Doğal gaz rezervlerinin 79 trilyon metreküpü (%43) Orta Doğu ülkelerinde, 57 trilyon metreküpü (%30) Avrupa ve Avrasya ülkelerinde, 32 trilyon metreküpü (%17) Afrika/Asya Pasifik ülkelerinde bulunmaktadır.

Ben Elbistan' da yaşayan biri olarak memleketimiz çok güzeldir , Ceyhan Nehrinin doğdu yerdir ve Akdeniz'e dökülen bir nehirdir. doğal çevreler barındırır içerisinde örnek olarak :  Pınarbaşı  , Ekinözü , Taş oluk güzel doğal yerlerdendir ; fakat çevremizi kirleten ve en çok kış aylarında yaşanan kaloriferli ve sobalı evlerin bacalarından çıkan dumanlar Elbistan'ı yaşanmaz yapıyor ve en önemlisi  AFŞİN-ELBİSTAN TERMİK SANTRALİ havamızı çok kirletiyor. Bunun için yapılan çalışmalar çok yetersiz  termik santrallerinin faydası da var ;  ama evlerin bacalarında çıkan kalitesiz kömürden dolayı havamızı nefes alınmayacak şekle getiren dumanlar için yeni yeni doğal gaz sistemi Elbistan için ayrı bir öneme sahip çünkü : İklimimizi ve yaşamımızı etkiliyor tabi tarıma dayalı  işlerimizi de etkiliyor havamızın temiz olması için çalışmalar devam ediyor  bu konuda en önemli nokta halkımızın bilinçlendirilmesi lazım çünkü ne iş yaparsanız yapın halka anlatmak ve onlarının bu  durumdan hoşnut olması lazım yoksa yaptığınız işin anlamı kalmaz hele ki bu durum memleket meselesi ise iyice anlatılmalı ve halka daha iyi  ve sağlıklı bir yaşam sunulması için devam edilmelidir.


Bu yazımızda Türkiye’de doğal gaz nerelerde çıkarılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğal gaz, önemli fosil yakıtlardan biridir. Dünya enerji ihtiyacının büyük bir kısmı doğal gaz tarafından karşılanmaktadır. Doğal gaz özellikle Kuzey coğrafyamızda ve Doğu coğrafyamızda çıkarılmaktadır. Güneyde de çıkarılan doğal gaz, ülkemizde çok sınırlı miktarda üretilmektedir.

Türkiye’de üretilen doğal gaz miktarı oldukça azdır. Bu nedenle ülkenin genel doğal  gaz ihtiyacını karşılamaz. Türkiye Rusya ve İran’dan doğal gaz alarak enerji ihtiyacını kapatmaya çalışmaktadır. Türkiye, günümüz itibariyle enerji bakımından %70 dışa bağlı olarak yaşamakta ve enerji ithalatı yapmaktadır.

Doğal  gaz ülkemizde elektrik ihtiyacında ve ısınma ihtiyacında kullanılır. Son yıllarda ülkemizde doğal gaz altyapısı geniş bir alana yayıldığından doğal gaz ihtiyacı da artmıştır. Türkiye'nin hemen her şehrinde doğal gaz altyapı sistemleri bulunmaktadır. 

Türkiye’de doğal gaz çıkarılan yerler şu şekildedir:

*Adıyaman

*Mardin

*Edirne

*İstanbul

*Düzce

*Kırklareli

*Tekirdağ